Tülin Mazlumoğlu Kestane Noktayı Koydu
Haber
27 Kasım 2022 - Pazar 20:52
 
Tülin Mazlumoğlu Kestane Noktayı Koydu
Adalet ve Kalkınma Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Tülin Mazlumoğlu Kestane, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleriyle birlikte yıllardır yılan hikayesine dönen geçtiğimiz gün İBB meclisinde kabul edilen Bakırköy’ün 1/5000’lik planları hakkında bilgi kirliliği ve yanlış anlatımların önüne geçmek için basın toplantısı düzenledi.
Güncel Olaylar Haberi
Tülin Mazlumoğlu Kestane Noktayı Koydu

 

Adalet ve Kalkınma Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Tülin Mazlumoğlu Kestane, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleriyle birlikte yıllardır yılan hikayesine dönen geçtiğimiz gün İBB meclisinde kabul edilen Bakırköy’ün 1/5000’lik planları hakkında bilgi kirliliği ve yanlış anlatımların önüne geçmek için basın toplantısı düzenledi.

 

İlçe binasında düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulunan Mazlumoğlu Kestane, bir kat artış ve kentsel dönüşüm konusuna siyaset üstü baktıklarını söyleyerek “Yönetim kurulu ve meclis üyelerimle birlikte 14 ay süresince Bakırköy halkının menfaatleri doğrultusunda bir karar almak için yoğun çabalar harcadık. Meclis üyesi arkadaşlarımız İBB imar komisyonunda görevli arkadaşlarla defalarca toplantılar düzenleyip en doğru kararı almak için gayret gösterdiler. Üzülerek ifade etmeliyim ki tüm bu gelişmeler süresinde yapılan toplantılara Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu bir kere de olsa katılmamıştır. Bu denli önemli bir konu hakkında bu kadar umursamaz olmasına da bir anlam veremedim. İBB Meclisi İmar komisyonunda Ak Parti ve CHP’li meclis üyelerinin oy birliği ile meclise gelen karada Bakırköylü CHP Meclis üyelerinin itiraz etmesinin ana nedeni belediye mülkiyetindeki bir yer ticari alana çevrilmediği içindir. Bu durumu halka yanlış anlatarak ‘Bakırköy’e artı bir kat verilmedi, bizde ‘Hayır’ dedik’ şeklinde açıklayacaklardır. Ak Parti olarak bizler Bakırköy halkının menfaatlerini koruduk. İBB oturumunda bir çok ilçenin planları kabul edildi. Planları görüşülen ilçelerin belediye başkanları o gün mecliste bulunurken, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ne planların görüşüldüğü o gün, ne de öncesinde İBB meclisine gelip, dönüşümle ilgili tek kelime etmedi.  Planların bir aylık askı ve itiraz süresi sonunda Bakırköy Belediyesi’nin yapacağı 1/1000’lik planlar devreye girecektir. Alınan bu kararın tüm Bakırköy halkına hayırlı olmasını diliyorum’ dedi.  Tülin Mazlumoğlu Kestane, şehre ihanet etmeden, yoğunluğu arttırmadan, sosyal donatı alanları ve otopark sorununu da kendi içinde çözen 5 binlik planlarla, 2400 binanın dönüşeceğini, yapılan planla birlikte Marmara Forum’un karşısında eski fabrikaların olduğu 50 bin metrekarelik alanın da Millet Bahçesi olarak planlara işletildiğini sözlerine ekledi.

En İyi Plan Buydu

Toplantıya katılanlar arasında bulunan Bakırköy Belediyesi Meclis Üyesi ve Ak Parti Grup Sözcüsü Servet Toraman, Başkan Bülent  Kerimoğlu’nun meclis üyeleriyle birlikte bir kez dahi İmar Komisyonu ile görüşmediğini söyleyerek yaptığı açıklamasında  “Belediyenin mülkiyetindeki bir alanın ticaret alanına çevrilmediği ve vatandaş için hayati önem taşımayan 3-5 parselden dolayı CHP’li meclis üyeleri itiraz etmişlerdir. Bizi istediğiniz kadar eleştirebilirsiniz, yargılayabilirsiniz ancak bu işi asıl çözecek kişi Belediye Başkanımızın ta kendisi. Bir kez dahi Büyükşehir'e gelmedi. Bizler 5-6 meclis üyesi olarak Bakırköy Belediyesinin yapması gerekenleri yapmadığı halde yapmaya çalıştık. Yaklaşık dört yıl önce Ankara’ya gittiğimde, Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’da dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanına gelmişti. Sayın Bakan Bakırköy için ne yapılması gerekiyorsa yapacağını söylemişti. Ancak o günden sonra Bülent Kerimoğlu, bir kez dahi bakanlığa ilçenin dönüşümüyle alakalı gidilmediğini de hatırlatan Toraman, bizi yargılayın, eleştirin ama Bakırköy’ü seven, derdini dert edinen, hizmet edecek insanlarla bir arada olun, Geçmişte yapılanlarla birlikte Bakırköy için bugün yapılacak en iyi plan buydu” dedi.

Belediye Bütçesinden Ayrılan Pay 0.17

Kimin ne yaptığı, ne yapmadığı ya da ne yapmak istediği gibi üç farklı konunun ayrı ayrı tartışılması gerektiğinin altını çizerek konular hakkında detaylı bilgiler aktaran İBB Meclis Üyesi Halit Cebeci, Bakırköy Belediyesi'nin kentsel dönüşüme ayırdığı bütçenin toplam bütçenin 0.17’si olduğunu söyledi. Bu oranın aslında Bakırköy Belediyesi’nin dönüşüme bakışın da bir tezahürü olduğunun da altını çizdi.

Bu güne kadar ilçe başkanları Tülin Mazlumoğlu Kestane’nin talimatıyla, özellikle kentsel dönüşüm konusundaki tüm tekliflerin İBB’ye ‘oy birliği’ ile gittiğini söyleyen Cebeci, belediyenin kentsel dönüşüm çalışmalarını hazırlayacak teknik bir ekibi olmadığı için yapılan çalışmaların birçoğunu da kendilerinin hazırladıklarını ifade etti. Halit Cebeci, yapılacak olan 1/1000’lik planlarda da Ak Parti grubu olarak Bakırköy halkının yararına her türlü desteklerini vereceklerini belirtti.

Bizler İyi Niyetliyiz

Kentsel Dönüşüm konusunda tartışmasız bir şekilde iyi niyetli olduklarını söyleyen Cebeci, bizlerde ada bazında dönüşüm istedik ancak Bakırköy’ün öyle bir gerçeği var ki; kendi binasında zar zor anlaşan bir kitlenin ada bazında anlaşma ihtimali çok zayıf. Bunu nasıl yapabiliriz diye düşündük ve metrekare şartı koyarak yapmaya çalıştık. Bu sistem bizim bulduğumuz bir sistem değil. Zeytinburnu, Bağcılar, Kadıköy ve Ataşehir'de uygulanıyor. Diğer ilçelerde uygulanan toplulaştırmayı Bakırköy'e nasıl uyarlayabiliriz diye baktık ve 14 ay boyunca Bakırköy'deki arsaların büyüklüğü, birbirine yakınlığı, insan yoğunluğu gibi konulara çalışarak nihayete ulaştık. Bu plan 3 günde değil 14 ayda yapıldı. Sayısız defa toplantı yaptık. Bu toplantılar Bakırköy Belediyesi'nin bürokratları ile beraber de yapıldı. Bu plan yaklaşık 20 yıldan beri yapılmamış bir plan. Sadece Bakırköy halkının yararına olmayan birkaç parsel üzerinden itiraz etmek büyük resmin görülmesinin de engellemek olduğunu söyledi.

 

Oto Park’a İtiraz Ettiler

Tartışmalara ve CHP’li meclis üyelerinin itirazlarına neden olan Zeytinlik Halk Pazarı arazisiyle ilgili açıklamada bulunan Halit Cebeci, 5 binlik planlara üstünün yeşil alan, altına da ‘Zemin altı otopark’ olarak işlendi. Bülent Kerimoğlu’nun o bölgenin en büyük ihtiyacı olan zemin altı otopark hem seçim sürecinde hem de defalarca kez kürsü konuşmalarında vaat ettiğini, Zeytinlik Halk Pazarının yıkım gerekçesi olarak da otopark yapmayı sebep gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki o alanın alt kısmının oto park olmasına itiraz ettiler. İBB Grup Başkanımız Tevfik Göksu ve İlçe Başkanımız Tülin Mazlumoğlu Kestane’yi telefonla arayarak alanın tamamının ticaret alanı olmasını istediler. Ak Parti olarak söz konusu yeri belediye hizmet alanı zemin katını da ticaret alanı olarak değerlendirelim dedik. Ne yazık ki belediye yetkilileri alanın tamamı ticaret alanı olmazsa ret oyu vereceklerini söylediler. Aslına bakılırsa Ak Parti olarak bir anlamda rantın önünü keserek söz konusu yerin Bakırköy halkına yararlı bir şekilde kullanıma kazandırmamız birilerinin hevesini kursağında bıraktı.

Yönetmenliğe Uygun Olması İçin Çaba Harcandı

Bakırköylü üst kimliği ile kentsel dönüşüm olayına siyaset üstü baktıklarını söyleyen Şehir Plancısı Meclis üyesi Ömer Kaan Kara  meclis üyesi olarak aslında ne işleri ne de sorumlulukları olmadığı halde otopark yönetmeliğine uygun olması gereken bir planlama olması için canla başla çalıştıklarını söyledi. Konuyu görselleri ve teknik bilgileriyle aktaran Kara, yapılan planlama ile 2400 binanın dönüşebileceğini, site ve kooperatif eliyle yapılan binaların en az 4 blok ve 2 bin metrekare şartına uygun olduğu sürece 7 mahallenin tamamında +1 kat hakkı kazandığının altını çizdi. İlçedeki binaları 56'sı 500 metrekarenin altında,  20’si de 250 metrekarenin altında. Standartlara göre kişi başı konut alanı 25 metrekare, yeşil alan 10 metrekare, sağlık ve eğitim alanı 7 metrekare, dini tesis alanı da 3 metrekare ve devamında birer metrekare karakol vs gibi standartlar şeklinde bilgiler verdi.

En çok Kafe Bakırköy’de

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun her fırsatta kişi başına düşen yeşil alan sayısının diğer ilçelere göre fazla olduğunu açıkladığını söyleyen Kara, ne yazık ki kişi başına en fazla kafe düşen yerin de Bakırköy olduğunun altını çizdi. Bakırköy Belediyesinin uhdesinde oto park yapılması için yeterli bir alan olmadığını söyleyen Kara, ilçenin içinde bulunduğu vale teröründen ve cadde işgalinden kurtulması için belediyeye (Zemin altı oto park) önerisinde bulunduklarını söyleyerek 1/1000’lik planları da canla başla çalışarak yapacaklarını söyledi. Bir çok tescilli binanın amacı dışında kullanılmasının da önüne geçtiklerini söyleyen Kaan Kara, Bakırköy’de çok sayıda olan ve hali hazırda otel, motel, kafe ve otopark gibi kullanılan tescilli binaların artık amacı dışında kullanılamayacağını, özel hastane, okul ve dershaneler ticaret alanlarına değil, tescilli alanlarda yapılabilecek. Böylelikle ruhsatsız yahut geçici ruhsatla çalışmalarının da önüne geçim olduk. Planları askı süresi sonrasında üç ay içinde Bakırköy Belediyesinin 1/1000’lik planlarını tamamlayarak İBB’ye sunulması gerektiğini açıklayan Ömer Kaan Kara, bir yıl içinde planların yapılmaması halinde 1/5000’lik planlar uygulanacak olup Bakırköy Belediyesi olarak iyileştirme haklarının da kaybolacağını söyledi.  

Planlar Bakırköy Halkına Neler Kazandırdı

Ak Parti Bakırköy İlçe Başkanlığı, yapılan basın toplantısın da Zeytinlik, Cevizlik, Sakızağacı, Yenimahalle, Kartaltepe, Zuhuratbaba ve Osmaniye mahallelerini kapsayan toplam 553 hektarın kentsel dönüşümünün önünü açacak 1/5 binlik planlarla elde edilen kazanımlarını şu şekilde sıraladı.

 

1- Eski imar planında, planlama alanı genelinde özel okul ve özel hastaneler ticaret alanında kalmaktaydı. Bu nedenle geçici ruhsat alabilmekteydiler. Söz konusu plana eğitim tesisi alanı ve sağlık tesisi alanı lejantı getirilmesi ile kalıcı ruhsat alabileceklerdir. Böylelikle bu alanlar ticaret fonksiyonu olarak değerlendirilmeyip, özel donatı alanı fonksiyonu niteliğinde devamlılığı sağlanacaktır.

2- 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına işlenen müktesep haklarla ilgili hükümler, 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kanunu benimsenerek korunmuştur. Planlama hiyerarşisine uygun olarak da 1/5000 ölçekli plana da işlenerek kalıcı hale gelmiştir.

3- Şehircilik ilkelerinde başlıca gelen kamu yararı kavramı ile kamaya ait işgal altındaki yerler tekrar kamuya kazandırılmıştır (örnek vakıf arazileri)

4- Tescilli binalar asli fonksiyonu ile korunacak olup mevcut kimliği gelecek nesillere aktarılacaktır. Böylelikle amacı dışında (Butik Otel, mağaza vb) herhangi bir fonksiyonda kullanılmayacaktır.

5- Demiryolu kuzeyindeki K3 sembollü konut alanlarındaki parseller ile ilgili toplulaştırma amaçlanarak, minimum 4 parsel birleşmesi ile birlikte 2000 metrekare yüz ölçümü oluşturduğu takdirde +1 kat verilecektir. Böylelikle otopark yönetmeliğine uygun binalar oluşacak ve kat mülkiyetine geçişi sağlanacaktır. İlçemizin en büyük sorunu olan otopark sorunu çözüme kavuşmuş olacaktır.

6- Planlama alanında yer alan site veya kooperatif eliyle oluşmuş bloklar; aynı parsel içerisinde en az 4 blok olması kaydı ile metrekare ve başka parseller ile birleştirme şartı aranmaksızın +1 kattan doğrudan faydalanabilecektir.

7- Hali hazırda planlama alanında yer alan yaklaşık 2400 adet riskli yapının yeni plan hükümleri ile gelen +1 kart artışı ile doğrudan dönüşümü hedeflenmektedir. Bu dönüşüme bağlı olarak sosyal donatı alanları, yeşil alanlar ve otopark alanları da arttırılarak ilçemiz şehircilik ilkelerine uygun bir kent olacaktır.

8- Kamu hizmet alanlarının korunmasını, hatta sayısını arttırarak kamu yararı gözetilmesi sağlanmıştır.

9- Planlama alanında oluşturulan ve bölgenin ihtiyacı olan meydanlar tasarlanacak olup dinlenme alanları, deprem ve afetler için gerekli olan toplanma alanları kazandırılmıştır.

10- İlçemize 50.000 metrekare yüz ölçümünde yeni bir millet bahçesi kazandırılmıştır. Aynı zamanda bu proje ile ilçemizde kişi başına düşen yeşil alan metrekaresi arttırılmıştır.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Yılmaz Bacacı
Etiketler: Tülin, Mazlumoğlu, Kestane, Noktayı, Koydu,
Yorumlar
3244875644
Haber Yazılımı