Anasayfa          Hakkımızda          Yazar Girişi    

 
 Son Haberler
Atakent Kadın Meclisinden Çocuk İstismarına Tepki
Bülent Kerimoğlu’ndan Vatandaşa Maske Uyarısı
İCRA MAHKEMESİ BAKIRKÖY BELEDİYESİNİN İTİRAZINI RET ETTİ
KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ YENİDEN PERDE DEDİ
Küçükçekmece Belediyesi’nde başkanlık katı kapıları vatandaşa kapandı!
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.1593 7.1722
  Euro 6.7664 6.8112
 
 Hava Durumu 

   
Küçükçekmeceli Minik Öğrencilerin Zaferi
 
 Küçükçekmeceli Minik Öğrencilerin Zaferi

Küçükçekmeceli Minik Öğrencilerin Zaferi

 Tarih : 6.6.2011 01:18:32


Onların azimli minik yürekleri ve başarılı bir öğretmenlerinden başka maddi hiçbir desteği yok aslında. Ama onlar azimleri ve gayretleri ile başarılı özel kolejlerle hatta üniversitelerle yarışıyor.

 

Onların azimli minik yürekleri ve başarılı bir öğretmenlerinden başka maddi hiçbir desteği yok aslında. Ama onlar azimleri ve gayretleri ile başarılı özel kolejlerle hatta üniversitelerle yarışıyor.  İstanbul’dan birçok kurumun müracaat ettiği Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı tarafından düzenlenen Avrupa Dil Etkinliği’nde finale kalan tek kurum minik yürekleri ve el emekleri ile Arif Nihat Asya İlköğretim Okulu oldu.

 

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde bulunan Arif Nihat Asya İlköğretim Okulu, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı tarafından düzenlenen Avrupa Dil Ödülleri Etkinliği’nde “Avrupa Birliği Ülkelerini ve Dillerini Öğreniyoruz” projesiyle, İstanbul’da finale kalan tek kurumu olma başarısına imza attı. Okulun İngilizce Öğretmeni Beril Erkan’ın öncülüğünde, öğrencilerin hibe almaksızın, kendi çabalarıyla hazırladıkları proje, maddi ve manevi anlamda güçlü rakiplerine fark atmasının yanı sıra, öğretici ve sosyal yönüyle de dikkat çekiyor. Başbakanlık Ulusal Ajansı’ndan gelerek projeyi değerlendiren jüri de projeden çok etkilendiklerini dile getirerek, projenin beklediklerinin üstünde bir başarıya sahip olduğunu ifade etti.

 

PROFESYONEL KURUMLARLA YARIŞIYORLAR

 

Arif Nihat Asya İlköğretim Okulu öğrencilerinin kendi el emekleriyle uygulamaya koyduğu proje, Hacettepe Üniversitesi, Goethe Enstitüsü, Türkiye Belediyeler Birliği, Süleyman Demirel Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, gibi 27 profesyonel kurumla yarışıyor.

Proje sorumlusu Beril Erkan, projeyi oluştururken, öğrencilere uyguladığı AB konulu anketten yola çıktığını dile getirerek, “Bir dil öğretmeni olarak AB’ye girme kapısında olan ülkemizde, eğitim gören öğrencilerin AB ile ilgili bilgilerinin olmadığını gördüm. Bir anket hazırlayarak bu bilgi eksikliğinin ne boyutlarda olduğunu tespit etmeye çalıştım ve gördüm ki sadece öğrenciler değil birçok öğretmenimizin de AB’den tam olarak bilgisi yok. Japonya’yı bile AB ülkesi olarak bilenler vardı. Anketin ardından ilk olarak her bir AB ülkesini ve başlangıç seviyesinde dillerini öğrenmek ve tanıtmak için gruplar kurdum. Beş ay boyunca her bir grup o ülkeyi ve dillerini araştırdı, üzerinde çalıştı ve telaffuzlarını öğrendi. Her hafta basit diyaloglarla dillere hazırlık çalışmaları yaptı.” dedi.

 

AB’Yİ TANIYARAK, YABANCI DİLLERİNİ GELİŞTİRDİLER

 

Öğrencilerin; ülkelerin haritası, marşı, ünlü kişileri, bayrakları, şehirleri, para birimleri, yemekleri ve yöresel kıyafetleri gibi özelliklerinin yanı sıra o ülkelerin dilini öğretici kelimeler ve selamlama yapılarını, görsel öğeler, maketler, karton ve oyunlar hazırlayarak canlandırdığını dile getiren Erkan, bu sayede öğrencilerin AB’ye üye olan 27 ülkenin her birinin standını kurduğunu ve yabancı dil konuşma düzeylerini yükselttiğini dile getirdi. Projede yer alan öğrencilerde, projeyi hazırlarken AB ülkelerini tüm özellikleriyle tanıdıklarını, her ülke için oluşturdukları stantları ziyaret ettiklerinde sanki o ülkeyi ziyaret etmiş gibi bilgilendiklerini dile getirdi.

 

JÜRİ PROJEYİ ÇOK BEĞENDİ

 

Etkinliğe katılan 73 kurum arasından ön elemeyi geçen 28 kurum içerisine giren Arif Nihat Asya İlköğretim Okulu’nun projesi Başbakanlık Ulusal Ajansı’ndan gelen 3 kişilik jüri tarafından yerinde incelendi. Öğrenciler tarafından kurulan AB’ye üye ülkelerin standını Prof. Dr. Özcan Demirel, Prof. Dr. Güray König ve İbrahim Erbir tek tek gezerek, öğrencilerden ülkeler ve kültürleri hakkında bilgi aldı. Ayrıca ülkelerin kendi dillerine özel hazırladıkları diyaloglar öğrenciler tarafından jüri üyelerine sergilendi. Projeyi değerlendiren üyeler, “Onlar kendi imkanlarıyla çok iyi bir işe imza atmışlar. Beklediğimizden çok daha iyi bir projeyle karşı karşıyayız. Öğrencilerin gözlerindeki mutluluk, heyecan ve azimden ayrıca çok etkilendik.” dedi.

 

25 Haziran 2011tarihinde jüri üyelerinin vereceği kararın ardından proje dereceye girerse, Arif Nihat Asya İlköğretim Okulu uluslararası özelliğe sahip Avrupa Dil Ödülü Sertifikası’nın sahibi olacak. Ayrıca okul bu dereceyle İstanbul’da Avrupa Dil Ödülleri etkinliğinde ödüllendirilen ilk devlet kurumu ünvanına sahip olacak.


  Editör :  Yöntem Gazetesi

10109 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorumla Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Yöntem Gazetesi

 Kategori ¬ Eğitim

 
 
 Duyuru

  HABER IHBAR HATTI 
6.1.2018 05:31:00
 Köşe Yazıları

Düşündükçe ¬

Yılmaz Bacacı

Yılmaz Bacacı ¬
CHP’lilerin Sorunu Parti değil Partiyi Yönetenler mi?
MATKAP ¬

N. Erdem Bacacı

N. Erdem Bacacı ¬
Referandum Bilmecesi
 Anket

 

Son Yorumlar

Puanlanan Haberler
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Bugün : 9092
 Dün : 8452
 Toplam : 18091417
 Ip No : 18.204.55.168
     
 Reklam

 Reklam

 

Güncel Olaylar | Magazin | İstanbul | Ekonomi | Politika | Spor | Yaşam | Sağlık | Medya | Bilim Teknoloji | Kültür Sanat | Eğitim | Röportaj | Özel Haber | Video Görüntülü Haberler |

   © Copyright - 2008-2019 Yöntem Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.