Anasayfa          Hakkımızda          Yazar Girişi    

 
 Son Haberler
İsmail Küçükkaya Bülent Kerimoğlu’na sesleniyor; Üç Maymunu oynamayınız
Bülent Kerimoğlu’nun 2019 Yılı İlk İcraatı; İBB’ni Yıktığı Kafe Yeniden Yapılanmaya Başlamış
Bakırköylüler Dost Sofrasında Bir araya Geldi
Bakırköy Ak Gençlik İftarda Buluştu
Asım Köksal Muş Açıklama Yapacak mı?
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.8826 5.8932
  Euro 5.4229 5.4589
 
 Hava Durumu 

   
İhale İptal Oldu Yetki Boşa Gitti.
 
 

Yılmaz Bacacı ¬

Yılmaz Bacacı

 İhale İptal Oldu Yetki Boşa Gitti.

İhale İptal Oldu Yetki Boşa Gitti.

 Tarih : 2.4.2018 23:05:40


Bülent Kerimoğlu Kullanamadığı Yetkisini Yeniden Kullanmak İster mi?

 

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Eylül 2017 yılında meclisten aldığı yetkisini kullanamadı. Bülent Kerimoğlu, meclisten aldığı hiç bir kararı bu güne kadar uygulayamadığı gibi, her yetkisi de tepkiye neden oldu. Zeytinlik Halk Pazarına yapılması planlanan proje için Başkan Kerimoğlu ve Encümen meclisten yetki almıştı. Kerimoğlu’nun aldığı yetkiyi kullanamaması ve ihalenin iptaline neden olayların bana göre tartışmasız bir numaralı kahramanı Kent Yaşam Gazetesi Muhabiri Selvi Sarıtaç’tır. Neden Sarıtaç derseniz; Selvi Sarıtaç, projenin devamlılığı olan haber sezisiyle hemen her aşamasını dakika dakika takip etti. Hatta alanın ihaleye çıktığını esnaf ondan duydu. Son noktayı da CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla yaptığı konuşmayla koydu. Bu süreçte neler yaşandı kısaca aktarayım. İstihbarat ağı oldukça geniş olan Sarıtaç, Zeytinlik Halk Pazarının yap-işlet-devret şeklinde ihaleye çıkacağı istihbaratını aldı. Konuyu haberleştirerek kamuoyu oluşturdu. Bakırköylüler, stk’lar ve çarşı esnafının konuya karşı tepkilerini ortaya koymalarına katkı sağladı. Bakırköy Belediyesi Encümeni tarafından yapılacak olan ihalenin ilk gününde çarşı esnafı, stk ve Bakırköylüler meclis binasına gelerek tepkilerini gösterdi. Tepkiler karşısında Encümen Başkanı Ali Türkoğlu, vatandaşlarla hararetli bir görüşme yaptı. Sonrasında da ihale yapılmadan encümen toplantısı sona erdi. Sanırım meclis binasında yaşanan olaylardan Bülent Kerimoğlu haberdar edildi ki esnafların makamına gelmesini söylemiş. CHP Meclis Üyesi aynı zamanda da encümen üyesi olan Hasan Çalış, bir gurup esnafla birlikte Bülent Kerimoğlu’nun makamına giderek gerekli görüşmeleri yapmışlar.

Son Nokta Sarıtaç Kaftancıoğlu Buluşması

Salı günü yapılamayan ihale Perşembe günü yapılacak encümen toplantısına ertelendi. Bu süre içinde ihalenin yapılacağı günden bir gün önce saat 15:00-16:00 arası Sarıtaç, Canan Kaftancıoğlu’na konu hakkında bilgi vererek, halkın tepkilerini ve Bakırköylülerin özelleştirmeye karşı olduklarını söylüyor. Hakkaniyetle yaptığı haberi de Kaftancıoğlu’na da ulaşmıştır.

Kaftancıoğlu, Sarıtaç’a konuyu görüşmek üzere akşam yönetim kurulunu toplayacağını söyler ve ayrılır. Sosyal demokrat düşünce ve iş ciddiyetiyle hareket eden Kaftancıoğlu, akşam yönetim kurulunu toplar konuyu görüşür. Bu sürede konuyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da haber ulaşır. Sonra birden Zeytinlik Halk Pazarı ihalesi konusu kapanır, ya da kapatılmaya çalışılır. Bu arada Kerimoğlu için halkın tepkisini dikkate aldığını söyleyecekler belki ama laf aramızda, halkın tepkisi Kerimoğlu’nun siyasi geleceğine yansıdığı için iptal edildi dersek sanırım doğru tespit olur.

Alkışlar Sarıtaç’a

Selvi Sarıtaç’ı konuya karşı gösterdiği duyarlılık ve kararlılığından ötürü ben ayakta alkışlıyorum. İhalenin yapılacağı gün aynı saatte yerel basını kahvaltıya davet eden Bülent Kerimoğlu’nun samimiyeti de sorgulanır olmuştur. Dört yıldır önemsemediği yerel basının gücünü ve neler yapabileceğini umarım Kerimoğlu anlamıştır.

Şuradan düşünülecek olursa aslında çok daha mantıklı bir sonuç çıkar ki, siyaset yapan hiç kimse oralara gökten zembille inmedi. Herkes sokaktan geldi. Sokaktakini mahalleye, mahalledekini ilçeye, ilçedekini ile anlatan olmazsa bu iş olmaz. Mahalleden çıkamayan da başka yerde başarılı olmaz. Olsa da çok savunulan Hak-Hukuk-Adalet söylemleri toplumda karşılık bulmaz.

İhale Öncesi İlginç Diyaloglar
Perşembe gününe ertelenen ihaleyi her ne kadar iptal edileceğini biliyor olsak da medya mensupları olarak gelişmeleri ve açıklamaları yerinde görmek için meclis binasına gittik. Ben dahil olmak üzere Bülent Kerimoğlu’nun basına verdiği kahvaltıya katılmayarak ihaleyi takip edenler arasında Özcan Atamer, Selvi Sarıtaç, Murat Başbay ve Serdar Tay bulunuyordu. Encümen henüz toplanmamışken dışarıda Hasan Çalış’ın sarf ettiği ilginç bir cümle olan “Biz esnafla konuşup hallettik. Size ne oluyor?” demesi dikkatimizden kaçmadı. Çalış’a ilk tepki Selvi Sarıtaç’tan geldi. Ne demek ne oluyor, biz burada işimizi yapıyoruz şeklinde Çalış’a cevap vererek sarf ettiği sözlerin yersiz ve yanlış olduğunu söyledi. Olayın ardından kısa bir süre sonra Encümen Başkanı Ali Türkoğlu ihalenin iptali ile ilgili açıklamasını yaptı. Türkoğlu, müdürlük karar alır, başkanlık onaylar, Encümen ihale yapar katılım olmadığı için ihale yapılamadı. Şartname alan olmuştur ancak ihaleye dosya verilmediği için ihale iptal edilerek müdürlüğüne iade edilecektir. Şeklindeki açıklamasının ardından kafalarda soru işaretleri oluşmaya başladı. Hasan Çalış’ın söylediği “Biz vatandaşla konuşup hallettik. Size ne oluyor?” cümlesi bir anda akıllara vatandaşla anlaşma sağlandığına göre acaba ihale davet usulüyle birilerine mi verilecek sorusunu getirdi. Şartnameye ve ihale sürecinde yaşananlara bakıldığında bunun pek mümkün olamayacağını görüyorum. Ancak Kerimoğlu, meclisten aldığı yetki boşa gitmesin burayla ilgili mutlaka bir şeyler yapmalıyım düşüncesine kapılırsa, çokta şaşırmam.  

Örgütün haberi Olmadan Verilen Hediye

26 Mart tarihinde Bakırköy merkezli gazetenin biri internet sayfasında “CHP'DEN ORDU PERŞEMBEYE 'MİNİBÜS HEDİYE EDİLDİ, GÖZLER İLÇE BAŞKANI'NI ARADI

“ başlıklı bir haber paylaşmış. Haber içeriğinde Bakırköy CHP ilçe örgütünün en zengin bütçeli ilçesi olmasının yanında, minibüsün de CHP Bakırköy adına hediye edildiği belirtilmiş. Hal böyle olunca iş refleksi gereği CHP Bakırköy İlçe Başkanı Selçuk Biber’i makamında ziyaret ederek konunun gerçeklik payı olup olmadığını sordum. Açık sözlülüğü ve dürüstlüğüne inandığım Selçuk Biber, konunun Bakırköy İlçe Başkanlığıyla uzaktan yakından hiçbir alakası olmadığını kendisinin de konuyu yalan yanlış algı yaratmak için yapılan haberden öğrendiğini söyledi. Sayın başkan ilçenizin adı kullanılarak hediye verilmiş buna ne dersiniz? Dediğimde, haber içinde Bülent Kerimoğlu, Hasan Çalış ve M. Sait Yücel isimleri geçiyor. Hediyeyi de ya bu üç isimden bir alıp vermiştir ya da üçü birlikte alarak hediye etmişlerdir. İlçemizle hiçbir ilgisi yoktur. İsmi geçen arkadaşlardan birinin Perşembe ilçesinde belediye başkanlığı içi adı geçenlerden olduğu söyleniyor. Şeklinde bir açıklama yaptı. İlçenin haberi olmadan, meclis kararı olmadan böyle bir hediyenin verilmiş olması aklıma Seyit Torun’u getirdi. Malum Seyit Torun CHP’de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı üstelikte Ordulu. Hal böyle olunca 2019 yılında belediye başkan adaylığı, meclis üyeliği adaylığı düşünenler Torun’la iyi ilişkiler içinde olmalı. Torun, aynı zamanda Hasan Çalış’ın hemşehrisi yani Ordulu. Selçuk Biber açıklamasında isim telaffuz etmese de anlaşılan o ki Hasan Çalış Perşembe belediye başkanlığına şimdiden hazırlanmaya başlamış. Her geçen gün aday gösterilme ihtimali zayıflayan Kerimoğlu’da Perşembe ilçesine yapılan jestle Seyit Torun’un taktirini kazanmanın peşinde. Yakın zamanda Tunceli iline de bir minibüs hediye ederse şaşırmam, nede olsa Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi.

Birden aklıma “denize düşen yılana sarılırmış” deyimi geldi.

Meali de “İnsan çaresizlik denizine düşmeye görsün: Böyle bir durumda varlığı beş para etmez kimselerden bile medet umar.”

 

  

 

 

 

 


606 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorumla Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  Yılmaz Bacacı

 Kategori ¬ Güncel Olaylar

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

Tehdit Bülent Kerimoğlu’nda alışkanlık haline gelmiş.

 15.6.2019 02:09:08

Kerimoğlu bayramlaşma töreninde örgütüyle buluşmak yerine kahvaltı etmeyi tercih etmiş.

 6.6.2019 16:02:42

Bülent Kerimoğlu Nüfuzunu Kötüye Kullanmış.

 24.5.2019 14:56:04

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kırmızı çizgisi DAHİ ÇOCUK Bülent Kerimoğlu

 21.5.2019 12:36:18

Bakırköylüler Kime Oy Vermeyeceğini Biliyor

 12.3.2019 20:34:08

Asım Köksal Muş Ayrı Telden Bülent Kerimoğlu Ayrı Telden Çalıyor

 23.1.2019 21:08:02

CHP Bakırköy’de Bülent Kerimoğlu ile Kaybeder

 14.1.2019 12:35:05

Ak Parti İstanbul İlçelerinde Nalıncı Keseri Gibi

 30.12.2018 16:47:17

CHP’li Bakırköylüler Ankara’ya Çıkartma Yaptı

 24.12.2018 12:02:58

CHP İYİ Parti Bakırköy’de Kol Kola mı Yürüyecek?

 21.12.2018 15:18:00

Adı Huzur Evi Akıbeti Belli Değil

 18.12.2018 12:56:52

Bakırköy’de kim kazanır Ak Parti, CHP, MHP, İYİ Parti mi yoksa ittifaklar mı oluşur

 15.12.2018 21:52:58

Haydi Bakırköylüler Yaptırmadıklarınızla Sizde Başarılı Olun !

 7.12.2018 07:55:16

Bülent Kerimoğlu; Benim Başarım Yaptırmadıklarımdır.

 6.12.2018 18:09:41

Bülent Kerimoğlu Bakırköy’de İntifacı ve Soğan Dağıtıcı Başkan olarak Anılacaktır

 2.12.2018 22:05:12

 
 
 Duyuru

  HABER IHBAR HATTI 
6.1.2018 05:31:00
 Köşe Yazıları

Düşündükçe ¬

Yılmaz Bacacı

Yılmaz Bacacı ¬
Tehdit Bülent Kerimoğlu’nda alışkanlık haline gelmiş.
MATKAP ¬

N. Erdem Bacacı

N. Erdem Bacacı ¬
Referandum Bilmecesi
 Anket

 

Son Yorumlar

Puanlanan Haberler
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Bugün : 3168
 Dün : 9520
 Toplam : 13701697
 Ip No : 34.229.126.29
     
 Reklam

 Reklam

 

Güncel Olaylar | Magazin | İstanbul | Ekonomi | Politika | Spor | Yaşam | Sağlık | Medya | Bilim Teknoloji | Kültür Sanat | Eğitim | Röportaj | Özel Haber | Video Görüntülü Haberler |

   © Copyright - 2008-2019 Yöntem Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.