Anasayfa          Hakkımızda          Yazar Girişi    

 
 Son Haberler
İsmail Küçükkaya Bülent Kerimoğlu’na sesleniyor; Üç Maymunu oynamayınız
Bülent Kerimoğlu’nun 2019 Yılı İlk İcraatı; İBB’ni Yıktığı Kafe Yeniden Yapılanmaya Başlamış
Bakırköylüler Dost Sofrasında Bir araya Geldi
Bakırköy Ak Gençlik İftarda Buluştu
Asım Köksal Muş Açıklama Yapacak mı?
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.8826 5.8932
  Euro 5.4229 5.4589
 
 Hava Durumu 

   
24 Haziran Bakırköy siyasi parti ilçe başkanlarının en zor seçimi olacak.
 
 

Yılmaz Bacacı ¬

Yılmaz Bacacı

 24 Haziran Bakırköy siyasi parti ilçe başkanlarının en zor seçimi olacak.

24 Haziran Bakırköy siyasi parti ilçe başkanlarının en zor seçimi olacak.

 Tarih : 3.5.2018 08:41:42


24 Haziran Bakırköy siyasi parti ilçe başkanlarının en zor seçimi olacak.

 

Erken seçim kararının alındığı günden bu yana sosyal medya da ve halk arası sohbetlerde sıklıkla siyaset mühendisliği ve algı operasyonları yapıldığını görüyoruz. 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesini 1977 yılında yaşanan bir olayla özdeştirmek bir anlamda siyaset mühendisliği yapmaktır. Yaşı genç olanlar Güneş Motel olayının ne olduğunu dahi bilemez. O günün şartlarında CHP’nin %41.4 oranında oy almasına rağmen hükümeti kurmak için 12 Milletvekili eksiği vardı. Yapılan görüşmelerde AP’de 12 milletvekili kendilerine bakanlık sözü verilerek transfer edildi. Transfer edilen milletvekillerinin 11 tanesi de o dönem bakanlık yaptı. Bu gün aynı durum söz konusu değil. CHP’den iyi partiye geçen milletvekilleri kura çekerek ya da yazı tura atarak seçilmediği gibi, pazarlık yapılarak kendilerine bakanlık sözü de verilmedi. Bu milletvekilleri ve genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu hakkında vatan hainliğinden, kumpas kurulmasından tutun da seçmenine ihanet ettiğine kadar birçok yakışık olmayan benzetmeler yapıldı. Şunu sorgulamak lazım; MHP’den istifa ederek İYİ Partiye geçen milletvekilleri de seçmenine ve vatanına ihanet mi etti? Ya da istifa ederek görevlerinden ayrılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de vatanlarına ve seçmenlerine ihanet mi etti. Öyle ya bunların istifasının da mensubu oldukları partinin genel başkanı tarafından istendiği medyada yer almıştı. Benim anlayamadığım Ak Partili Belediye Başkanları görevden alınırken onları seçen seçmenlerin iradesi hiçe sayılmıyor da CHP’li vekiller İYİ Partiye geçince mi seçmeninin iradesi hiçe sayılıyor? Birden aklıma Türk sinemasının usta aktörlerinden merhum Sadri Alışık’ın popüler repliklerinden biri geldi “Buda mı gol değil”? sen rahat uyu Sadri Alışık, Kemal Kılıçdaroğlu siyasi hayatı boyunca yapamadığını yapıp, öyle bir gol atmış ki neredeyse herkes ters köşeye yattı. Bu gelişme sonrası neler olur? Bence gol sevinci sonrası bireysel oynayan kaybeder. İyi organize olup takım oyunu oynamak başarıyı getirir.

KİLİT İSİM KARAMOLLAOĞLU

Son dönemlerde Kılıçdaroğlu’nun attığı gölü saymazsak en popüler genel başkan olarak göze batan SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun olduğunu görüyoruz. Neredeyse seçimlerin kilit partisi konumuna gelmiş gibi görünen SP 07 Haziran seçimlerinde %2.6 oranında 01 Kasım seçimlerinde % 0.7 oranında oy almıştı. SP seçmeninin Ak Parti dışında başka bir partiye oy vermeyeceğini düşünürsek. Bu oy oranını %6- %7 bandına çıkarma ihtimal de oldukça yüksek. 2002 seçimlerinden bu yana TBMM’de yer alamayan SP’nin 24 Haziran seçimlerine milletvekilliği bazında İYİ Parti ile ittifak yaparak girmesi Ak Partiye giden oylarının geri dönmesinin yollarını açacaktır. Kim bilir belki de mecliste daha fazla milletvekiline sahip olmak için beklenmedik oy oranına da ulaşabilir. Karamollaoğlu son dönemlerde gösterdiği omurgalı duruşu ve nokta atışı yaptığı açıklamalarından son dakikada manevra yapıp geri adım atmadı sürece SP büyük bir ivme kazanacaktır.

İLÇE BAŞKANLARININ ENZOR SEÇİMİ

24 Haziran seçimlerini lokal anlamda Bakırköy’ü değerlendirecek olursak ilçe başkanlarını zor bir süreç bekliyor demek yerinde bir deyim olur. Ak Parti, CHP ve yeni kurulan İYİ Parti ilçe başkanlarının hepsi ilk kez ilçe başkanı olarak seçimlere girecekler. İktidar olan Ak Parti ilçe Başkanı Tülin Mazlumoğlu Kestane, siyasi birikim ve deneyimleri olan biri olsa da ilk kez görev aldığı ilçe başkanlığına seçileli bir ay dolmadan bir anda kendisini seçim atmosferinin içinde buldu. 2002 yılından bu yana yapılan seçimlerde Bakırköy’de % 20 ila %26 arasında esneklik gösteren oy oranına seçimlere ittifak yaparak gireceği MHP’nin %10-12 arası oylarını da katarak artıracağı gibi görünse de Mazlumoğlu’nun işi oldukça zor görünüyor. İYİ Parti İlçe Başkanı Ertuğrul Şen’in MHP kökenli olmasının yanında son dönemlerde SP’nin kazandığı ivme etkisiyle Ak Partiye giden oyların geri gelebileceği gerçeğini de görmek lazım. Her iki parti ilçe başkanı Tülin Mazlumoğlu Kestane ve MHP İlçe Başkanı Ahmet Altun’un işi oldukça zor görünüyor. Bakırköy’de Cumhur ittifakı oylarının %32’nin altında kalmasını başarısızlık olarak görürüm.

SELÇUK BİBER İLKLERLE BAŞLADI

CHP İlçe Başkanı Selçuk Biber’in de ilk ilçe başkanlığı görevi. Biber dört aylık bir ilçe başkanlığı deneyimi ile seçimlere girecek. Her ne kadar geçmiş dönemlerde il başkan yardımcılığı ve meclis üyeliği görevlerinde bulunmuş olsa da ilçe başkanlığı çok daha fazla sorumluluk ve mesai isteyen bir iş. Biber, göreve geldiği günden bu yana ilçe örgütünde yaptığı ilklerle enerjik ve her an seçime hazır görüntüsü çiziyor. Yıllardır ilçe binasında yapılan yönetim kurulu toplantılarını her hafta başka mahalle ve mekanlarda yapması, belediye meclisi gurup toplantısı sonrası basın açıklaması yapması, Pazar günleri ilçe örgütünün açık olması gibi farklılıklarla ilçe örgütüne bir ivme kazandırdığı aşikar. Yerel seçimlerde oy oranı %70’lere çıkabilen CHP’nin genel seçimlerde aynı oranı yakalama şansı neredeyse imkansız gibi görülüyor. Bunu geçmiş dönem genel seçim sonuçlarında net bir şekilde görebiliyoruz. Buna bir de Yeni kurulan İYİ Partinin Bakırköy’de CHP’den hatırı sayılır derecede oy alacağını faktörünü katarsak 24 Haziran seçimlerinde Selçuk Biber ve ekibini zor bir süreç bekliyor.

EN RAHAT İYİ PARTİ

Bakırköy’de 24 Haziran seçimlerinde en rahat görünen parti İYİ Parti. Sıfır oy oranıyla seçimlere giriyor. MHP kökenli biri olan İlçe Başkanı Ertuğrul Şen,  kendisine eğitimli ve siyasi deneyimleri olan bir yönetin kadrosu oluşturmuş. Genel Başkanları Meral Akşener’e karşı büyük bir teveccüh olduğunu Bakırköy İlçe Başkanlığının yaptığı sokak etkinliklerinde ve stant çalışmalarında görüyoruz. SP ile yaptıkları ittifakı da göz önünde bulundurursak, Ertuğrul Şen ve ekibi Bakırköy’de oy patlaması yaparsa sürpriz olmaz.

 


732 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorumla Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Yılmaz Bacacı

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

Tehdit Bülent Kerimoğlu’nda alışkanlık haline gelmiş.

 15.6.2019 02:09:08

Kerimoğlu bayramlaşma töreninde örgütüyle buluşmak yerine kahvaltı etmeyi tercih etmiş.

 6.6.2019 16:02:42

Bülent Kerimoğlu Nüfuzunu Kötüye Kullanmış.

 24.5.2019 14:56:04

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kırmızı çizgisi DAHİ ÇOCUK Bülent Kerimoğlu

 21.5.2019 12:36:18

Bakırköylüler Kime Oy Vermeyeceğini Biliyor

 12.3.2019 20:34:08

Asım Köksal Muş Ayrı Telden Bülent Kerimoğlu Ayrı Telden Çalıyor

 23.1.2019 21:08:02

CHP Bakırköy’de Bülent Kerimoğlu ile Kaybeder

 14.1.2019 12:35:05

Ak Parti İstanbul İlçelerinde Nalıncı Keseri Gibi

 30.12.2018 16:47:17

CHP’li Bakırköylüler Ankara’ya Çıkartma Yaptı

 24.12.2018 12:02:58

CHP İYİ Parti Bakırköy’de Kol Kola mı Yürüyecek?

 21.12.2018 15:18:00

Adı Huzur Evi Akıbeti Belli Değil

 18.12.2018 12:56:52

Bakırköy’de kim kazanır Ak Parti, CHP, MHP, İYİ Parti mi yoksa ittifaklar mı oluşur

 15.12.2018 21:52:58

Haydi Bakırköylüler Yaptırmadıklarınızla Sizde Başarılı Olun !

 7.12.2018 07:55:16

Bülent Kerimoğlu; Benim Başarım Yaptırmadıklarımdır.

 6.12.2018 18:09:41

Bülent Kerimoğlu Bakırköy’de İntifacı ve Soğan Dağıtıcı Başkan olarak Anılacaktır

 2.12.2018 22:05:12

 
 
 Duyuru

  HABER IHBAR HATTI 
6.1.2018 05:31:00
 Köşe Yazıları

Düşündükçe ¬

Yılmaz Bacacı

Yılmaz Bacacı ¬
Tehdit Bülent Kerimoğlu’nda alışkanlık haline gelmiş.
MATKAP ¬

N. Erdem Bacacı

N. Erdem Bacacı ¬
Referandum Bilmecesi
 Anket

 

Son Yorumlar

Puanlanan Haberler
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Bugün : 2848
 Dün : 9520
 Toplam : 13701377
 Ip No : 34.229.126.29
     
 Reklam

 Reklam

 

Güncel Olaylar | Magazin | İstanbul | Ekonomi | Politika | Spor | Yaşam | Sağlık | Medya | Bilim Teknoloji | Kültür Sanat | Eğitim | Röportaj | Özel Haber | Video Görüntülü Haberler |

   © Copyright - 2008-2019 Yöntem Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.